MS 2010: Slováci dokonalým obratem rozesmutnili Bělorusko, Švédové se trápili s Francií

11. 5. 2010

MS 2010: Večerní program šampionátu nabídl dvě zajímavá střetnutí. Naši východní sousedé ze Slovenska ukázali svou touhu po úspěchu, když smazali dvoubrankovou výhodu Bělorusů a ještě celé utkání dovedli do vítězného konce. Nemalé problémy s outsiderem z Francie měli Švédové, kteří udolali Francii nejtěsnějším rozdílem.

Úvodní třetinu si svěřenci kouče Hanlona za rámeček rozhodně nedají. Během deseti minut tým inkasoval dvě branky a tím si ztížil pozici průběhu zápasu. O klíčový kontaktní gól se postaral ve třiadvacáté minutě Čiernik. Když ho za dalších osm minut napodobil Bartovič, tak bylo zřejmé, že Slováci jsou zpět ve hře. Rozdílový gól Zagrapana už znamenal nové možnosti k úspěchu a také znervóznění běloruských hráčů.  Definitivu jejich zkázy dokonal v poslední minutě svým druhým gólem Bartovič.

Málokdo čekal, že hráči Tre kronor budou mít se zemí Galského kohouta výraznější potíže. Seveřané nepůsobili na ledě příliš živým dojmem, ale trefy Gunnarssona, Anderssona a Harju znamenaly v osmadvacáté minutě rozdílové skóre 3:0. Poté si vzala slovo Francie. Nejprve Yorick Treille a posléze v pětapadesáté minutě Tardif vrátili Henderenova družinu do zápasu. Francouzi cítili možnost úspěchu a vsadili i na možnost power-play, ale toužebného vyrovnání se už nedočkali. Švédové si nepřesvědčivou výhrou zajistili osmifinálovou účast.

Bělorusko - Slovensko 2:4 (2:0, 0:2, 0:2)
Branky: 5. Děmagin (Stas, Meleško), 10. Kaljužnyj (Stas, Meleško) - 23. Čiernik (Lintner), 31. Bartovič (Pánik, Lintner), 45. Zagrapan (Sekera), 60. Bartovič (Pánik, Podkonický). Rozhodčí: Larking (Švéd.), Savage (Kan.) - Arm (Švýc.), Bechard (Kan.). Vyloučení: 6:4. Využití: 0:2.

Bělorusko: Koval - Salej, Kolosov, Stašenko, Denisov, Makritskij, Kosťučenok, Rjadinskij, Gotovec, - Ugarov, Kaljužnyj, Grabovskij - Meleško, Stas, Děmagin - Kulakov, Stefanovič, Kovyršin - Michaljov, Čupris, Senkevič. Trenér: Eduard Zankovec.

Slovensko: Budaj - Majeský, Sekera, Graňák, Lintner, Starosta, Mihálik - Zagrapan, Pánik, Svatoš - Podkonický, Kukumberg, Bartovič - Dravecký, Búlik, Tatar - Macho, Zálešák, Čiernik - Gron. Trenér: Glen Hanlon.

Švédsko - Francie 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)
Branky: 18. Gunnarsson (Omark, Persson), 23. Andersson (Nylander), 28. Harju (Omark, Backman) - 45. Treille, 55. Tardif (Da Costa, Amar). Rozhodčí: Baluška (SR), Levonen (Fin.) - Kovert (Něm.), Valach (SR). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 3268.

Švédsko: Markström - M. Johansson, Hedman, Gunnarsson, Karlsson, Ekman Larsson, Backman - Martensson, Ericsson, Nilson - Wallin, Weinhandl, Pääjärvi-Svensson - Persson, Omark, Harju - Enqvist, Andersson, Nylander. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Francie: Ferhi (49. Lhenry) - Bachet, Amar, Manavian, Besch, Auvitu, Roussel, Quessandier - .Y. Treille, Meunier, Raux - Da Costa, Bellemare, Hecquefeuille - Lussier, Gras, Pain - Tardif, Henderson, S. Treille. Trenér: David Henderson.